Особливості металевих кабельних лотків

Грамотно і безпечно прокладена кабельна траса - гарант успішної роботи всіх електричних пристроїв в виробничих приміщеннях будь-якого типу, чи то монтажні цехи, складські зали, фабричні лінії або машинобудівні корпуси. Найкраще із завданням конструювання кабельної траси справляються металеві кабельні лотки, і в цій статті ми пояснимо, чому саме.

Основна перевага металевих лотків в тому, що їх елементи прості за конструкцією і легкі, тому систему легко встановлювати, переробляти і демонтувати. Це вагомий плюс для тимчасових мереж - якщо потрібно прокласти кабелі для будівництва або при проведенні ремонту та в подібних випадках. Кабельні лотки, навіть забезпечені кришкою, дозволяють монтерам отримати доступ до будь-якого елементу кабелю (у випадку з закритим лотком досить просто зняти кришку), щоб перевірити його стан або відремонтувати. У разі, якщо проводка поміщена в пластикові або металеві труби, або ж вмонтована в стіну, цього так просто зробити не вийде. Більшість типів лотків сконструйовано так, що дроти всередині не перегріваються завдяки постійному доступу повітря. Так, на них може накопичуватися пил, але завдяки відкритій конструкції його легко стерти, адже доступ до проводів на лотку є завжди.




Які бувають металеві лотки?

Є кілька основних типів, найпоширеніших і корисних, і ми ненадовго зупинимося на кожному з них.

Лотки драбинного типу. Застосовуються для зручного облаштування кабельних трас різного призначення - як для розподілу і проводки силових мереж, так і для слабкострумових, телефонних ліній або сигналізаційних ліній. Ці лотки можна встановлювати на будь-яких об'єктах, як по зовнішніх стінах і конструкціях на відкритому повітрі, так і всередині приміщень, і за допомогою аксесуарів до них (кутів, поворотів і так далі) легко організувати трасу будь-якої конфігурації, навіть з переходом рівнів. Ці лотки дуже легкі завдяки схожій з драбиною конструкції, тому можуть витримувати велику вагу кабелів, також вони гарантують відмінну вентиляцію кабелю і легкий доступ до нього. Поперечини можуть бути з перфорацією для закріплення лотків біля стін або інших конструкцій за допомогою гвинтів, але виготовляються і лотки без перфорації - вони приєднуються на спеціальні елементи кріплення або підвіси.

Лотки листові. Використовуються для організації кабельних трас уздовж стін, під стелею або комбіновано. Можуть бути як перфорованими, так і неперфорованими - в першому випадку зручніше кріпити їх до поверхні, а кабель отримує додаткову вентиляцію, але і пил, як і волога, можуть потрапити всередину лотка. Виконуються ці лотки з високоякісної сталі, що добре переносить навантаження, високі температури і механічні пошкодження, завдяки чому їх часто встановлюють на відкритому повітрі. Листові лотки мають тривалий термін служби, вони надійні і найбільш зручні для організації кабельної проводки там, де немає можливості провести дроти прихованим способом.




Лотки дротові. Дріт, з якого вони виробляються, надміцний і може витримати середні навантаження незважаючи на малу вагу. Даний вид лотків дозволяє отримати легкий доступ до будь-якої ділянки кабелю завдяки сітчастій структурі, також він не затримує пил і бруд. Монтувати дротяний лоток дуже легко завдяки тому, що встановити кріплення можна фактично в будь-якому місці лотка - розташування дроту і відстань між прутами це дозволяє. Дротові лотки забезпечують вентиляцію кабелю, що захищає його від перегріву, вони зручні в установці і організації гнучкої траси - облаштуванні поворотів, кутів і зниження рівня.

Лотки важкі для великих прольотів. Застосовуються для організації кабельних трас з використанням важких кабелів. Спеціальна конструкція надає системі жорсткість і здатність витримувати велику вагу без прогинів. Даний вид лотків добре переносить механічні пошкодження, вологу і ультрафіолет, а також інші впливи навколишнього середовища, тому кабельна траса з їх допомогою може пролягати як всередині, так і зовні приміщень. Лотки для великих прольотів забезпечують хорошу вентиляцію кабелів і легкий доступ до них.




Незалежно від типу лотка, в систему кабельної траси входять різні конструктивні елементи - відгалужувачі, перехідники (в тому числі по висоті), розширення лотка, горизонтальні і вертикальні кути, перегородки і так далі. Виконані вони з тих же матеріалів, що і основні елементи, і якщо у лотків передбачена кришка, то кожен елемент також забезпечений кришкою того ж типу, щоб візуально витримувати єдиний стиль всієї траси.




З якого ж металу виробляються лотки?

Гарячеоцинкована сталь: цей спосіб полягає в тому, що вже готовий лоток опускають в ємність з гарячою цинком. Завдяки такій обробці метал отримує високі антикорозійні характеристики і тому його можна використовувати в несприятливому середовищі (висока вологість, брудне повітря, хімічні пари, концентрація солі в повітрі), не боячись корозії. Термін служби таких лотків дуже високий.

Оцинкована сталь: покриття цинком надає сталі антикорозійні властивості. Шар цинку тут менше, ніж у випадку з гарячим цинкуванням, проте його захист все одно дозволяє збільшити термін служби лотків. Оцинковані лотки добре переносять зміну температур і вологість повітря вище середньої. Головна перевага цього металу в тому, що він неймовірно економічний - лотки з оцинкованої сталі купити вдасться дешевше, ніж з гарячеоцинкованої або з нержавіючої сталі.

Нержавіюча сталь: такі лотки отримують антикорозійні властивості завдяки підвищеній концентрації хрому. Використовуються вони в приміщеннях з важкими умовами і високою вологістю, зокрема в харчовій та фармакологічної промисловості, оскільки не виділяють ніяких шкідливих речовин в атмосферу. Основний мінус лотків з нержавіючої сталі в тому, що ціна на них порівняно висока.

Сталь з цинк-ламельним покриттям: до складу цього покриття доданий не тільки цинк, а й алюміній, і магній, завдяки чому антикорозійні властивості помітно зростають навіть у порівнянні зі сталлю гарячого цинкування. Завдяки цинк-ламельному покриттю лотки здатні витримувати вплив різного середовища - вони добре переносять відкрите повітря і будь-які погодні умови, а також деякі хімічні виділення.

Гальванічно оцинкована сталь: цей спосіб цинкування дозволяє нанести на лоток металевий захисний шар цинку від 5 до 40 мкм, завдяки чому метал стає надійно захищеним від корозії, впливу хімікатів і перепадів температур. Гальванічне цинкування порівняно економніше, завдяки йому рівень захисту металу виходить оптимальним і забезпечується рівномірність покриття - всі ці показники разом роблять лотки з гальванічно оцинкованої сталі привабливим вибором в порівнянні з іншими.




При виборі металевих лотків важливо:

  1. Правильно розрахувати габарити. Це можна зробити дуже просто: перед вибором ширини і висоти лотка, порахуйте, скільки кабелів буде прокладено і який їхній діаметр. Важливо пам'ятати, що прокладати дроти в лотку потрібно з запасом місця, щоб кабель не лежав надто щільно, а кришка, якщо вона є, вільно закривалася. Якщо кабель схильний до нагрівання, варто вибрати широкий лоток з низькими стінками, щоб дроти не лежали в кілька шарів (також можна взяти дротяний лоток, вентиляція в якому набагато краща, ніж в листовому). У разі, якщо дроти не піддаються нагріванню, їх можна прокладати в кілька шарів, так що варто вибрати вузький лоток з високими стінками.
  2. Оцінити легкість монтажу. Різні лотки кріпляться по-різному: так, кожен вид потрібно встановлювати на стіну або іншу поверхню за допомогою монтажних елементів, але деякі лотки дуже легко з'єднуються між собою, тоді як інші їх види вимагають додаткових елементів для такого з'єднання. Важливим є те, що складні з’єднання займають більше часу і зусиль для монтажу траси, але в той же час роблять її надійнішою і міцнішоюе. Уточнити спосіб, яким лотки з'єднуються один з одним, ви можете у фахівців.
  3. Вибрати міцність лотка. Цей показник безпосередньо залежить від кількості і ваги кабелів. Несуча здатність лотка залежить від товщини сталі і висоти бортів (чим товще сталь і вище стінки, тим більший вантаж витримає лоток). Найбільш міцними вважаються лотки драбинного типу, а також важкі лотки для великих прольотів. Крім цього, перфорація на лотках надає конструкції підвищену жорсткість, тому на неї теж можна звертати увагу.
  4. Рівень захисту лотка. Вибір показника повинен бути продиктований умовами експлуатації - чим вони складніші, тим вищим повинен бути рівень IP-захисту металевого лотка. Мінімальний захист у лотків дротяного типу, оскільки вони найлегші з усіх видів, а максимальна - у листових лотків без перфорації (вони уберігають кабель від пилу і вологи, а також від впливу хімікатів, механічних пошкоджень і навіть загоряння). Спосіб захисту від корозії також може бути важливий: опис різних матеріалів для металевих лотків приведено в цій статті вище.
  5. Мінімальний радіус вигину кабелю. Цей пункт дуже важливий, оскільки при надмірному згині кабель можна пошкодити, або порушити його працездатність. Слід вибирати кабель так, щоб радіус його вигину набагато перевищував кут згину аксесуарів для кабельної траси (поворотів і відгалужувачів). Якщо зробити це самостійно здається вам важким завданням, краще звернутися до фахівців, які допоможуть в підборі проводів і системи лотків.




Важливим моментом серед професіоналів вважається заповнення лотка кабелем. Рекомендується завжди залишати вільне місце в лотку, тобто, підбирати типорозмір так, щоб залишався деякий запас - він необхідний не тільки в разі, якщо знадобиться додати провід, а й для хорошої вентиляції кабелів. Точного співвідношення заповненої та вільної площі лотка немає, проте в середньому порожній простір має становити хоча б 20-30%.

При прокладанні кабелю в лотку дотримуйтеся одного із способів:

- прокладка рядами: підходить для великого силового кабелю, який при роботі нагрівається. Між кабелями рекомендується витримувати відстань хоча б в 5 мм для того, щоб вони не перегрівалися і добре вентилювалися;

- прокладка пакетами: використовується для тонких проводів, які не нагріваються при роботі. Проводи формуються в кілька пучків і укладаються в лоток з відстанню в 20 мм між пучками. Цей спосіб зручний так само для маркування проводів - груповання пакетами допомагає визначити, до якої системи управління належать шнури;

- прокладка пучками: поєднання в одному лотку великих силових кабелів і пучків тонких проводів. Між окремими кабелями залишайте відстань в 5 мм, а між кабелем і пучком проводів - в 20 мм;

- багатошарова прокладка: цей спосіб дозволяє використовувати максимум корисного простору в лотку, але важливо пам'ятати, що дроти підходять тільки ті, що не нагріваються, тому що при такій прокладці кабель контактує один з одним. Крім цього, в такій системі легко заплутатися, тому що дроти в лотках прокладені зовсім поруч, нічим один від одного не відокремлені, хіба що ви будете використовувати стяжки або маркувальні таблички.




Рішення, які металеві лотки вибрати, найчастіше залежить від типу приміщення, в якому кабельна траса буде встановлена, планування цього приміщення і типу проводів, які потрібно прокласти. Виробники на сьогоднішній день пропонують широке розмаїття не тільки типорозмірів лотків, але і їх конструкцій, а тому при грамотному проектуванні кабельна траса буде не тільки служити довго і якісно, ​​а й естетично виглядати, і захищати дроти від пошкоджень.

У систему кабельних лотків входять не тільки елементи поворотів і відгалужень, але і кріплення: консолі і кронштейни, гайки і болти, шпильки і шайби, струбцини та такелаж і багато інших елементів, кожен з яких ви можете знайти на сайті «Сфералайн». Наші фахівці допоможуть вам підібрати тип лотків і кількість кожного елемента, а також запропонують відповідні аксесуари для кріплення і монтажу - звертайтеся до нас за номером телефону або через форму зворотного зв'язку!