Як обрати та під'єднати світлодіодну стрічку

Хочете розібратися що таке світлодіодна стрічка і як її правильно обрати? Що ж, ми із задоволенням розповімо про цей корисний продукт, який використовується у багатьох галузях нашого життя. 

Отже, світлодіодна стрічка являє собою штучне джерело світла у вигляді гнучкої стрічки на якій рівномірно вмонтовані світлодіоди і з’єднані між собою провідниками. Світлодіоди, у свою чергу, мають розбивку по групах, тобто кожна група складається з декількох джерел світла послідовно з’єднаних між собою і являється закінченою схемою. Таке розміщення дає можливість розрізати стрічку впоперек на відрізки будь-якої довжини, що кратні довжині однієї групи. Найчастіше ширина стрічки буває 8-20мм, а товщина разом зі світлодіодами 2-3 мм.


Тип світлодіода

Характерною рисою світлодіодних стрічок являється тип світлодіода. Основними типами є SMD-світлодіоди. Абревіатура SMD в перекладі з англійської мови означає «прилад, що монтується на поверхню» (Surface Mounted Device). Поряд завжди додається цифра, яка визначає розміри світлодіода. Порівняння розмірів світлодіодів наведено у таблиці:

Порівняльна таблиця світлодіодів


  

Щільність світлодіодів

Під щільністю розуміють кількість світлодіодів на один метр стрічки. Від цієї характеристики напряму залежить яскравість світіння led-стрічки. Найчастіше, кількість діодів для стрічки на 12 В складає 30-120 шт., а для стрічки 24 В число може сягати до 240 штук на погонний метр, в такому випадку світлодіоди розміщуються в два ряди паралельно.

Поглянувши на схему можна наглядно зрозуміти як розміщуються світлодіоди з тією чи іншою щільністю:


Але варто пам’ятати, чим більше світлодіодів на погонний метр світлодіодної стрічки ви обираєте, тим потужніше і дорожче знадобиться блок живлення, що збільшить вартість покупки. Тому краще обирати мінімально достатню щільність світлодіодів.

Потужність

Потужність вимірюється у ватах (Вт) на метр погонний. Вона має залежність від розміру діодів і їх кількості, яка знаходиться на 1 метрі. Наприклад, потужність стандартної стрічки з типом світлодіодів SMD 3528, яка складається з 60 діодів на 1 метр, становить 4,8 Вт, стрічка з характеристиками 120 діодів/метр має 9,6 Вт потужності, а 240-діодна led-стрічка – 16,8 Вт.

Дивлячись на те, яку потужність і довжину стрічки ви оберете залежить вибір джерела живлення для неї.

Колір світіння

Випускають світлодіодну стрічку монохромну, тобто зі світінням лише одного кольору (червоний, синій, жовтий, зелений або ж білий) та універсальну (RGB), колір світіння якої змінюється по бажанню за допомогою пульту дистанційного керування, вмикаючи будь-який колір, що існує в природі. Існує навіть можливість вмикання режиму, при якому колір світіння буде плавно змінюватися.

Led-стрічка білого кольору може мати різні відтінки:

  • Холодний - 6500-10000 Кельвін;
  • Білий нейтральний - 4500-500 Кельвін;
  • Теплий – 2700-3500 Кельвін.


Холодний колір світіння має поширене застосування на вулиці та в місцях, де необхідно сконцентрувати увагу на якихось деталях. Теплий білий більш поширений всередині приміщень та в якості локального декоративного освітлення, хоча йому не вистачає чіткого відображення деталей оточення на відміну від холодного. А ось білий нейтральний колір буде чудовим універсальним рішенням оскільки він знайшов застосування як зовні, так і всередині приміщень.

Ступінь вологозахисту

Останньою, але не менш важливою, ознакою, яка характеризує лед –стрічку є ступінь вологозахисту IP (скорочено від англійського слова Ingress Protection Rating). Це система, яка класифікує ступінь захисту оболонки електроприладів від проникнення в них твердих предметів та води. Світлодіодна стрічка буває з такими індексами IP:

IP20 – це відкрита світлодіодна стрічка в якій діоди нічим не захищені, тому її використовують лише всередині приміщень де не має підвищеної вологості. Приміром, це може бути підсвічування стелі, меблів, полиць;

IP65 – герметична стрічка із захистом від вологи. Вона застосовується у ванних кімнатах, для підсвічування робочої зони на кухні, а в деяких випадках навіть для вуличного освітлення;

IP68 – повністю герметична led-стрічка. Практично не обмежена у використанні в будь-яких умовах, навіть під водою (до 1м), що дає можливість підсвітити фонтани, басейни.

Способи використання світлодіодної стрічки та аксесуари для неї

Наразі область застосування світлодіодної стрічки досить велика і обмежується лише вашою фантазією. З її допомогою можна створити як основне освітлення, яке замінить собою лампи, так і декоративне підсвічування стелі, кухонної робочої зони, різноманітних ніш і арок. В комерційній діяльності стрічка активно застосовується для вітрин, стелажів та іншого торгівельного обладнання для локального освітлення товару. Навіть автомобілісти знайшли застосування стрічки для підсвічування номерних знаків машини та дисків коліс.

Існують навіть спеціальні алюмінієві профілі, в які закладають стрічку щоб отримати м’яке розсіяне світло, так як вони мають матовий розсіювач. А кутові профілі можна застосовувати замість плінтусів.


 


Інакше кажучи, завдячуючи різним варіантам виконання стрічка зі світлодіодами стала незамінним атрибутом в оформлені практично кожного інтер’єру і не тільки.

Як під'єднати світлодіодну стрічку

Правильно змонтувавши стрічку ви отримаєте 50 відсотків вірогідності, що вона безпроблемно виконуватиме свою функцію, а інша половина відсотків приходиться на якість самої світлодіодної стрічки.

Ми хочемо порекомендувати доручити монтування підсвічування професійним працівникам. Але якщо у вас виникає бажання зробити цю справу власноруч то візьміть до уваги такі правила:

  • Стандартно постачається світлодіодна стрічка в котушках (бобінах) в основному довжиною 5 метрів. Різати потрібно в спеціально позначених місцях (зазвичай, ці місця помічені символом «ножиці» або «+» і «-» в місці для пайки дроту живлення).

 

  • Зі зворотної сторони стрічка має основу на клею, іншими словами – тонкий двосторонній скотч. Щоб наклеїти led-стрічку на поверхню, потрібно очистити і знежирити її і прослідкувати щоб ця поверхня не мала великих розривів і перепадів висот. Якщо ви будете застосовувати спеціальний алюмінієвий профіль для стрічки він забезпечить гарний відвід тепла від світлодіода.
  • Потрібно уникати перегинів і вигинів стрічки маленького радіусу (менше 20 мм).
  • Сегменти стрічки можуть бути об’єднані разом в ланцюг за допомогою пайки або ж з’єднані конектором. Стрічку необхідно перед цим зачистити використовуючи ніж.

 

 

  • Підключення світлодіодної стрічки до мережі 220 В напряму неможливе, це робиться за допомогою блоку живлення 12В/24В. Потужність джерела світла має бути більше на 15-20% від потужності стрічки щоб уникнути перегріву. Витримуйте полярність при підключенні блоку живлення.
  • Підвищена температура не добре впливає на світлодіоди. При підвищенні допустимої температури навіть на 1 градус відбувається деградація кристалу і падіння світловіддачі. Тому, по можливості, розміщуйте стрічку зі світлодіодами якомога далі від джерел тепла.

Запрошуємо придбати світлодіодну стрічку на сайті компанії «Сфералайн ЛТД». Ми маємо багаторічний досвід в електротехнічній сфері і гарантуємо якісну та сертифіковану продукцію. Здійснюємо оперативну доставку по всій Україні (Київ, Житомир, Дніпро, Вінниця, Львів, Чернігів, Тернопіль та інші населені пункти). Звертайтесь до нас через форму зворотного зв’язку або телефонуйте по телефону і наші спеціалісти із задоволення допоможуть вам обрати світлодіодну стрічку і всі потрібні аксесуари.