Вимоги ПУЕ та інших нормативних документів до електропроводок в цивільних будівлях

При проведенні електромережі в квартиру або житловий будинок обов'язково потрібно враховувати вимоги нормативних документів до електропроводки. В Україні керуються вимогами ПУЕ (правила улаштування електроустановок) 6-го видання, датованого 1985-м роком. Може здатися, що термін давності цих правил вже давно закінчився, проте це не так, і всі зазначені там вимоги актуальні і донині. У цій статті ми коротко викладемо основні вимоги до електропроводки, про які необхідно пам'ятати, а також дамо посилання на скачування повних вимог ПУЕ.

Загальні вимоги ПУЕ (правила улаштування електроустановок) до електропроводки такі:

1.  Стаціонарна електропроводка в житлових приміщеннях виконується кабелем з мідною жилою (перетин від 1,5 мм2), при цьому алюмінієвий кабель можна застосовувати для влаштування вводу в будинок (перетин від 16 мм2). Кабель повинен бути в захисній оболонці.

2.  При електропроводці необхідно дотримуватися колірного позначення проводів для полегшення монтажу, з'єднань та ремонту. Для позначення фази використовуються всі кольори, крім синього/блакитного та жовто-зеленого; для нейтралі («нуль») – синій/блакитний; для заземлення – жовто-зелений провід. Заземлення обов'язково має бути в наявності у всього електричного ланцюга приміщення.

3.  Кожен електричний ланцюг захищається установкою автоматичного вимикача і УЗО (пристрій захисного відключення) для запобігання витоку струму і коротких замикань. Замість зв'язки автомата і УЗО можна використовувати дифавтомат, що поєднує в собі всі функції по захисту електричного ланцюга. Захищені повинні бути всі наявні електричні ланцюги. Детальніше про відміну УЗО і дифавтоматів можна прочитати в статті "Відмінність дифавтоматів від УЗО (дифреле)" на нашому сайті.

4.  Електромонтажні з'єднання виконуються у сполучних коробах з матеріалу, що не підтримує горіння, і з доступом для подальшого обслуговування. Дозволені методи з'єднання проводів: швидкозажимні клемники, пружинні ковпачки (ЗІЗ: з'єднувальні ізолюючі затискачі), зварювання і опресовування. Не рекомендується використовувати пластикові клемники і пайку, а скручування проводів зовсім заборонене через низький рівень безпеки.

5.  Розетки повинні витримувати навантаження не менше 16 А і обов'язково мати заземлюючий контакт. У приміщеннях з високою вологістю рекомендується використовувати розетки з IP захистом не менше 44, з захисними шторками і кришкою.

6.  У кожному приміщенні і біля кожного виходу з будинку повинна бути мінімум одна точка освітлення.

7.  Обов'язкова наявність загального автоматичного вимикача. Електричний щиток розташовується в доступному місці, неподалік від підключеного до нього приміщення.

8.  Для потужних електроприладів (електричної плити, холодильника, обігрівача, пральної машини, водонагрівача, насоса і т. д.) рекомендується використовувати виділений контур, так само як і для приміщень з підвищеною вологістю. Для ліній освітлення і розеткових груп доцільно мати два (або більше) контури.

9.  Для малопотужної розеткової лінії (до п'яти точок) перетин кабелю має бути не менше 1,5 мм2, а підключене обладнання повинно мати силу струму не більше 10 А. Для силової лінії до восьми точок допускається перетин кабелю від 2,5 мм2, і обладнання з силою струму 16 А. При цьому слід пам'ятати, що поняття «точки» умовне, так, одна окрема розетка прирівнюється до здвоєної розетки і до однієї точки. Розетковий блок на три або чотири поста прирівнюється до двох точок, а на п'ять або більше – до трьох, і так далі. В кухонних приміщеннях здвоєна розетка вважається як дві окремо розташовані, а не як одна точка.

10. В одній лінії освітлення допускається установка до восьми точок (одна точка в даному випадку прирівнюється до потужності світильника до 300 Вт). Кількість освітлювальних ліній в квартирах і будинках повинна бути не менше двох. Вимикачі освітлення розташовуються біля входу в приміщення, на висоті між 0,9 – 1,8 м від підлоги.

11. Рекомендується встановлювати в квартирах і будинках мінімум один детектор диму з функцією виявлення диму при виникненні пожежі, що видає звуковий сигнал прийнятної гучності. У приміщеннях з двома або більше поверхами слід встановлювати мінімум по одному детектору на кожен поверх.

Для того, щоб ознайомитися з повним текстом вимог ПУЕ до електропроводки в житлових приміщеннях, пройдіть по посиланню.

Дотримання цих вимог допоможе вам захистити вас і вашу родину від удару електричним струмом, вберегти електроприлади від поломки в зв'язку з коротким замиканням, а ваш дім від пожежі, а також забезпечить високу надійність електропроводки, адже, зроблена за всіма стандартами, вона зможе прослужити вам довгі роки.